niedziela, 19 września 2010

Człowieczeństwo

W społeczeństwie rozkład wszelkich cech, w tym inteligencji, empatii czy uczciwości, ma charakter losowy, w przybliżeniu odpowiadający krzywej Gaussa.

Ok. 4-5% to przypadki ekstremalne, zarówno w jednym jak i w drugim kierunku, reszta jest gdzieś pomiędzy. Ta średnia się zmienia w czasie, świadomość ludzka ulega rozwojowi. Niektórzy popełniają ten błąd, że skupiają się na negatywnym końcu skali, przykładają ją do całości i tracą perspektywę.

Właściwie niemal każdą cechę można spożytkować ku pożytkowi ogółu. Czasem zastosowanie dla jakiegoś człowieka nie jest takie oczywiste, stąd lepiej by władze odznaczały się ponadprzeciętną inteligencją. Inaczej powstają grupy wykluczonych "dla zasady" (gdyż są "inni" niż reszta), które szkodzą, bo przecież sami nie mają gdzie się podziać a jakoś żyć trzeba. Czyjegoś charakteru się nie zmieni, ale nawet złe cechy da się wykorzystać dla dobra wszystkich, trzeba tylko pogłówkować. Ważne by każdy znalazł swoje miejsce.

Przykład - ktoś musi pracować w rzeźni, ale nie każdy mógłby.

---dodane---

Kiedy Mahomet prowadził swoje wojny, dostał zalecenie, aby każdy kto nie chce brać udziału w walkach mógł swobodnie wrócić do domu i nie mogą go z tego tytułu spotkać żadne konsekwencje. Inaczej osłabiłby morale wojsk, a to bardziej zaszkodzi, niż pomoże obecność dodatkowego człowieka. Strach jest zaraźliwy (psychologia tłumu), kiedy jeden wojownik wpadnie w panikę, drugi się dołączy, to w konsekwencji nawet najodważniejsi zwątpią widząc postawę towarzyszy. Inni władcy chcieli zebrać jak największe wojska, dysponowali przewagą liczebną i przegrywali.

Rozdział Koranu opisujący te wojny jest często wykorzystywany do wmawiania, że uczestnictwo w walce prowadzi do Raju, co jest oczywistą bzdurą. To była obietnica dana przez Proroka swoim wiernym towarzyszom. Inni, którzy próbują tej samej sztuczki nie są Prorokami, nie mogą dawać takich obietnic, a przecież sami nie potrafią nikogo wskrzesić. Reszta rozdziałów Koranu nakazuje szanować życie każdego człowieka i w miarę możliwości unikać wojen.

Brak komentarzy: