poniedziałek, 1 lutego 2010

Ludzie i dżiny

Koran w paru miejscach wspomina o jinn i ludziach.

Jinn zostali stworzeni "z ognia", ludzie "z ziemi", cokolwiek to oznacza.
Prawdopodobnie aniołowie często pochodzą z owej tajemniczej rasy (wg. Mormonów niektórzy z aniołów za życia byli ludźmi).
Kiedy Allach nakazał aniołom pokłonić się przed Adamem, Iblis się nie podporządkował. Jednak na jego życzenie kara dla niego została odwleczona do Dnia Sądu, poprzysiągł zwodzić do tego czasu ludzi na złą drogę - stwierdził, że nie będzie miał z tym większych trudności, może prócz Posłańców Allacha. Czyli chce, by Raj pozostał dziedzictwem wyłącznie jinn, nie zaś ludzi.
Iblis przypomina nieco Szatana, ale nie jest jednoznacznie stwierdzone, czy to ta sama osoba. Są też różnice pomiędzy nimi, gdyż Iblis z powodu swojego rasizmu musiał opuścić towarzystwo Allacha i prowadzi życie banity, z dala od swojego świata. Szatan z kolei jest wysłannikiem Allacha, tym, który poddaje ludzi próbom.
Jinn, podobnie jak ludzie, będą sądzeni ze swoich uczynków.

Komentarze do Koranu dosyć powściągliwie zajmują się tą kwestią, że nie ma pewności, czy jinn to inna rasa, prawdopodobnie chodzi o tajemniczych ludzi o wielkiej mądrości, którzy trzymają się nieco na uboczu życia publicznego. Wiadomo, że niektórzy z towarzyszy Mahometa byli jinn.

O jinn wspominają także legendy z Bliskiego Wschodu - że to są duchy, wyglądają jak ludzie, lecz potrafią stawać się niewidzialni, ukazują się tylko wybranym osobom (w sensie, że w tym samym czasie inni ich nie widzą) oraz posiadają inne niezwykłe moce. Legendy ostrzegają przed jinn, gdyż niektórzy z nich nie są przyjaźnie nastawieni do ludzi.

Na całym świecie powszechne są również legendy o podziemnych miastach. W szkole się o nich nie wspomina, więc ulegają zapomnieniu, jednak niepostrzeżenie weszły do kultury masowej, np. kraina czarodziejów w Harrym Poterze jest położona POD Londynem. Inna ciekawa powieść to "Tunele".

Podsumowując, prawdopodobnie chodzi o rasę powstałą przed człowiekiem, która jest nieco doskonalsza fizycznie i posiada przynajmniej ograniczony dostęp do technologii Stwórców. Niektórzy z nich nawet mieszkają wśród ludzi, pozostają nierozpoznani z powodu łudzącego podobieństwa do człowieka (jest kilka drobnych różnic anatomicznych, z oczywistego powodu ich nie wymienię).
Z kolei ludzie są bardziej prymitywni, za to posiadają nieograniczony potencjał rozwoju (z powodu niedoskonałości zawsze jest coś do poprawy).

Bajki bajkami, lecz dziwnym zbiegiem okoliczności naukowcy ponad wszelką wątpliwość wiedzą, że istniał na Ziemi inny gatunek, łudząco podobny do człowieka. Mowa o neandertalczykach.
Kidy znaleziono pierwsze szkielety, wzięto ich za prymitywnych przodków człowieka, rysownicy fantazjowali na temat małpoludów. Jednak dalsze badania nie potwierdziły tego przekonania - z wyglądu neandertalczycy prawdopodobnie nie różnili się od ludzi (trudno mówić o owłosieniu na podstawie samego zachowanego szkieletu), mieli mocniejszy szkielet, większą pojemność czaszki (wielkość mózgu). Kiedy ludzie prowadzili koczowniczy tryb życia, neandertalczycy mieszkali w osadach, uprawiali ziemię i hodowali zwierzęta.
Analiza DNA wykazała, że nie ma mowy o bezpośrednim pokrewieństwie pomiędzy nimi a ludźmi, nie byli ludzkimi przodkami ani nawet kuzynami. Choć są dowody świadczące o istnieniu dzieci z mieszanych związków.
Neandertalczycy z niewiadomego powodu zniknęli (z powierzchni ziemi) kilkanaście tysięcy lat temu, zostali tylko ludzie.

Coś kojarzę, że najmłodszy znany szkielet neandertalczyka odnaleziono w Polsce - pochodził z okresu... średniowiecza i był ubrany w rycerską zbroję. Biedak oddalił się od swoich towarzyszy o dziesiątki tysięcy lat. Nie znam dalszych losów tego znaleziska, zapewne gdzieś kurzy się w muzealnych piwnicach, bo tego typu odkrycia rzadko wychodzą na światło dzienne, gdyż nie za bardzo wiadomo jak je zinterpretować.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Z chrzescijańskiego rycerze neandertalczyka jakiegos robić ???
To w katolickim kraju takie bezeceństwa??????
Przecież nie od dziś wiadomo, że to Bóg stworzył człowieka na wzór i podobieństwo.