piątek, 21 maja 2010

Gumisie

Chyba jeszcze nie wspominałem o legendach dotyczących podziemnych miast. Występują niemal na całym świecie.

Historia zaczyna się od stworzenia przez bogów człowieka. Były to eksperymenty nielegalne, gdyż po pewnej tragedii obowiązywał zakaz tworzenia inteligentnych istot. Za karę ekipy stwórców otrzymały od rządu zakaz powrotu na ojczystą planetę, skoro tak polubili ludzi to niech sobie żyją wśród tych dzikusów. To właśnie o tym wydarzeniu mówi fragment Biblii o rajskim wężu, zmuszonym do pełzania po ziemi.

Napęd magnetyczny statków umożliwia nie tylko loty w kosmosie, atmosferze czy pod wodą, ale również pod ziemią, te pojazdy potrafią wypalać charakterystyczne tunele. Mają przekrój okrągły, zeszklone ścianki (chroniące przed zawaleniem), dno pokryte gruzem skalnym, ciągną się w linii prostej na wiele kilometrów i skręcają pod kątem prostym. Fragmenty nieczynnych już tuneli są znajdywane współcześnie, np. na Malezji, w Ameryce Południowej, w Turcji.

Legendy mówią o powstaniu kilku podziemnych miast położonych we wnętrzach gór, połączonych ze sobą siecią tuneli. Niemal każda kultura miała swoją świętą górę, choćby grecki Olimp, polskie Wawel i Łysa Góra, a najsłynniejszym jest chyba położona w Himalajach Szambala (Shangri-La), o której mówią tybetańskie legendy, w tamtejszej kulturze podziemne królestwo nazywane jest Aharta. Są również legendy z wysp Pacyfiku, jak z Wysp Salomona czy Malezji. Afryka czy obydwie Ameryki też nie są wyjątkami i również mają swoje święte góry.

Ich mieszkańcy urozmaicali sobie dietę dzięki zabobonnym ludziom z powierzchni, czczących ich jako bogów i składających ofiary z najlepszego pożywienia.

Być może takie miasta istnieją we wnętrzu Księżyca (legenda o Twardowskim) czy innych planet Układu Słonecznego, gdyż są odizolowane, nie wymagają zewnętrznej atmosfery.

Kreskówki o gumisiach bazują właśnie na owych legendach, a Disney był masonem. Kto wie, może szukając inteligentnych form życia we Wszechświecie nie wystarczy patrzeć tylko w gwiazdy, lecz również pod nogi?

-----

Nieco legend dotyczących podziemnego świata zawiera książka "Zaginiony Świat Agharti".

Jej autor, Alec Maclellan napisał również drugą, pt. "Tajemnica Pustej Ziemi". To o koncepcji pustej w środku Ziemi, w której istnieje wewnętrzna słońce. Jej zwolennicy jako dowód przytaczają zdjęcie wykonane przez NASA, rzekomo ukazujące dziurę na biegunie. Fotografia jest jak najbardziej autentyczna, lecz stanowi lustrzane odbicie Olympus Mons, czyli najwyższej góry Marsa i być może Układu Słonecznego.

Była nawet bazująca na tej koncepcji gra komputerowa "Agharta", a ostatnio cykl powieści "Tunele".

Kraina czarodziejów w "Harrym Poterze" również jest światem podziemnym.

Wątek podziemnego świata jest również poruszony w filmie "Hellboy 2: Złota Armia".

Brak komentarzy: