sobota, 26 listopada 2011

Microsoft Office 2010 Starter do pobrania za darmo

Ostatnio Microsoft udostępnił do pobrania za darmo (instalator polski i angielski) uproszczoną wersję pakietu Office 2010. Zawiera programy Word, Excel, narzędzia Clip Organizer,  Picture Manager oraz To-Go Device Manager umożliwiający instalację na nośniku przenośnym USB. Nie ma programu VBA i PowerPoint (za darmo dostępny jest również PowerPoint Viewer umożliwiający wyświetlanie gotowych prezentacji).
Do instalacji oraz pierwszego uruchomienia wymagane jest połączenie z Internetem.

Poniżej fragmenty treści licencji:
[...]
1. POSTANOWIENIA OGÓLNE. Oprogramowanie jest licencjonowane w trybie kopii na urządzenie. Partycja sprzętowa lub dysk typu blade są uznawane za oddzielne urządzenia.
[...] 2. PRAWA DO INSTALACJI I UŻYWANIA.
a. Jedna kopia na urządzenie. Licencjobiorca może zainstalować jedną kopię oprogramowania na wymiennym urządzeniu magazynującym dane. Z kopii tej może korzystać jeden główny użytkownik urządzenia, z którym oprogramowanie jest rozpowszechniane.
b. Licencjonowane urządzenie. Licencjobiorca może korzystać z jednej kopii oprogramowania jednocześnie.
c. Wydzielanie części składowych. Składniki oprogramowania są licencjonowane jako jeden produkt. Licencjobiorca nie może rozdzielać składników i instalować ich na różnych urządzeniach.
[...] 7. KOPIA ZAPASOWA. Licencjobiorca może sporządzić jedną kopię zapasową nośników oprogramowania i korzystać z takiej kopii wyłącznie w celu ponownej instalacji oprogramowania na licencjonowanym urządzeniu.
[...] 9. DOWÓD POSIADANIA LICENCJI.
a. Oryginalny dowód posiadania licencji. Jeśli Licencjobiorca nabył oprogramowanie na urządzeniu, dowodem posiadania licencji przez Licencjobiorcę jest dowód zakupu tego urządzenia. Dowód zakupu może zostać zweryfikowany na podstawie dokumentacji sprzedawcy.
[...]  
Czyli dosyć standardowa, często spotykana również w darmowych programach. Zakaz powielania dotyczy głównie nieautoryzowanego rozpowszechniania programu (np. przez producentów sprzętu) i użytkownika indywidualnego raczej to nie dotyczy (aby ściśle się tego trzymać, należałoby na każdy komputer pobrać oddzielną kopię, co jest nieco bez sensu).
Jeśli program był kupiony, należy mieć kopię zakupu, ale to oczywiście nie dotyczy programu pobranego za darmo ze strony jego twórcy.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

POLSKA to 4ty swiat rzadza wyzyskiwacze co rozgrabili majatek polakow a znaczna czesc polakow zyje na granicy nedzy, wiekszosc polakow trzymuje niewolnicze wynagrodzenie no a ceny relatywnie sa jedne z wyzszych na swiecie.

Dlatego coś takiego będzie miało tutaj fanów i zwolenników

MaRa pisze...

Okazało się, że Microsoft usunął plik. Nie wiem po co, bo i tak będzie krążył w sieci.