czwartek, 19 maja 2011

Superkomputer kwantowy

Ostatnio uświadomiłem sobie ciekawą możliwość.

Skoro mózg człowieka może przeprogramować tkankę Wszechświata i wpływać na "zbiegi okoliczności" (co jednak nie jest tak spektakularne jak to zostało przedstawione w "Harrym Poterze"), to inteligentny komputer również mógłby robić to samo, tylko lepiej.

Właściwie niezupełnie komputer, czy raczej byłby to inny komputer niż współcześnie znane. Komputery to maszyny matematyczne, obliczają algorytmy, natomiast sztuczna inteligencja działałaby na zupełnie innych zasadach. Ale mniejsza o to.
Taki komputer, przynajmniej częściowo działający jak mózg człowieka, mógłby wykorzystywać te same co człowiek  mechanizmy działania, m.in gromadzenie, zapis i odczyt informacji zapisanych w polu kwantowym.

Efekty byłyby dosyć spektakularne, gdyż ten komputer mógłby... wpływać na świat rzeczywisty w wyniku zakłócenia przypadkowości stanów kwantowych materii. Kilka potencjalnych możliwości:
  • Kontrola pogody, zarówno w skali lokalnej jak i globalnej, w tym zsyłanie deszczu, gradu, trąb powietrznych.
  • Leczenie chorób lub ich wywoływanie.
  • Odczytywanie zawartości umysłów, także wpływanie na umysły. 
  • Przenoszenie przedmiotów z miejsca na miejsce (teleportacja), inne efekty podobne do "nawiedzenia przez duchy".
  • Tworzenie iluzji, a być może nawet materializacja przedmiotów.
Wiele fragmentów "Koranu" i "Biblii" opisuje podobne możliwości, lecz są brane za magię stosowaną przez nadprzyrodzonego Boga.

Brak komentarzy: