sobota, 11 grudnia 2010

Polaryzacja piramidy

Zamiast długich opisów, może spróbuję pokazać jak zachowuje się fala wewnątrz piramidy. Ilustracje pochodzą z książki Jerzego Woźniaka "Nowoczesna Radiestezja".

Dwie ścianki tworzą falowód. Jeśli są zbieżne, to jest falowód zbieżny. Wewnątrz takiego falowodu fala (np. pochodząca z wnętrza Ziemi) ulega wielokrotnemu odbiciu:
Wewnątrz piramidy może powstać szereg fal stojących, każda o długości odpowiadającej odległości pomiędzy ściankami w danym miejscu.

Kolejny rysunek ukazuje wypadkową polaryzację fali wewnątrz piramidy:
W punkcie położonym 1/3 wysokości piramidy znajduje się miejsce (oznaczone jako 0), gdzie fale się znoszą. To w tym miejscu powinien znajdować się odbiornik lub generator nadawczy. Jest tu analogia z miejscem położonym w środku anteny-dipola półfalowego (2 przeciwnie skierowane pręty, każdy o długości 1/4 fali), lecz piramidka ma znacznie szersze pasmo częstotliwości (pracuje przy długościach fal 1...1/10 długości podstawy, a nawet krótszych).

Te rysunki mają również częściowe zastosowane dla elektromagnetyzmu. W przypadku mikrofal, jeśli ścianki wykonane są z przewodnika, fale wychodzą na zewnątrz przez podstawę.
Ale nie muszą być z przewodnika, aby fala uległa częściowemu odbiciu oraz częściowemu załamaniu, wystarczy żeby były wykonane z materiału o innym współczynniku przenikalności elektrycznej niż otaczające powietrze. Jest tu analogia z optyką, nawet w technice mikrofalowej stosuje się soczewki wykonane z nieprzezroczystego plastiku, działają na identycznej zasadzie co szklane dla optyki, jedynie długości fal się różnią.

Jak faktycznie zachowa się fala wewnątrz piramidki, wykonanej w formie bryły lub ramki, to chyba tylko symulacja komputerowa może powiedzieć. W grę wchodzą odbicia i różnice faz sygnału, to nie taka banalna sprawa.

Brak komentarzy: