poniedziałek, 14 grudnia 2009

Przymierze

Zapewne niektórzy się zastanawiają, jakim prawem ingerują w życie ludzi jakieś istoty, jakiekolwiek by nie było ich wyobrażenie w danej społeczności.

Wśród wersetów Koranu znalazłem taki oto:
"I przypomnijcie sobie czas, kiedy Allach zawarł przymierze z ludem poprzez Proroków, mówiąc: "Kiedy dam wam Księgę i Mądrość, a później przyjdzie do was Posłaniec, wypełniający to, co jest u was, wtedy uwierzycie mu i będziecie nieść mu pomoc."
I dodał: "Czy zgadzacie się i czy przyjmujecie obowiązek, jaki na was w tej sprawie nakładam?"
Odpowiedzieli: "Zgadzamy się".
Pan powiedział: "Zatem nieście świadectwo, a Ja będę z wami pośród świadków".
"
(rozdz.3, cz.3, werset 82)

Według komentarza mowa w nim, że nadejście każdego nowego proroka jest potwierdzone wcześniejszymi proroctwami, a Mahometa przez proroctwa wszystkich religii: Izraela, Arian, Buddystów i wyznawców zoroastryzmu. Może i tak, lecz ja zauważam jeszcze coś, bardzo istotnego.

Otóż fragment ten mówi, że Przymierze jest umową pomiędzy Allachem a ludźmi, zawartą za obopólną zgodą, wiążącą obydwie strony. Czyli na zasadach w pełni partnerskich, równorzędnych, nie zostało jednostronnie narzucone siłą. Ludzie zadeklarowali chęć do poświęceń w imię rozwoju. Bo to właśnie na rozwój jest położony nacisk w całym Koranie.

Rząd Iranu długo jeszcze tego nie zrozumie, gdyż uważa, że ma monopol na jedyną słuszną interpretację Koranu, tak jak wcześniej uważali Chrześcijanie i Żydzi wobec zesłanych im Ksiąg. Chcą zatrzymać Koło Życia (którego każdy okrąg ma inną wysokość, zakreślając helisę), a to równie sensowne co próba powstrzymania ruchu Słońca i Księżyca na niebie.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Jakie przymierze???
Na religii zawsze to zagadnienie(przymierza) było pokiełbaszone i pokracznie tłumaczone że nikt nie wiedział o co chodzi.
W tym temacie na blogu tez jest groch z kapustą. Bo że Antek, że krowy, zle gdzie Antek a agdzie krowy się pytam ????, no gdzie byli wtedy rodzice??? I tak samo tutaj że przymierze, że Jahwe, że z ludzmi, że przymierze to znaczy ze równi. Ale równi w czym? Jahwe dysponował przymusem to gdzie niby ta równość sie pytam?
I ni wząb do czego przymierze i co to za przymierze. ?????
Autor bloga wyraźnie tu fantazjuje i leje tzw. wodę, (jak to sobie szli i szli przez pustynie po droze oaza ...).
A jeśli taka równość to jakie są warunki odstąpienia od przymierza???