środa, 14 października 2009

Ostateczna granica

Naukowcy zawodzą, że obiekt materialny (posiadający masę) nie może przekroczyć prędkości światła. Czyżby?
Wyobraźmy sobie uproszczony wszechświat, w którym nie ma nic oprócz jednej planety. Z tej planety wystartowały dwa statki (o tej samej konstrukcji) w przeciwnych kierunkach, każdy z nich osiągnął prędkość 0,6C (3/5 prędkości światła). Ludziki zamieszkujące planetę pokłóciły się, każdy naród chciał podbić pozostałe dla zysku, sytuacja wymknęła się spod kontroli i wysadziły planetę, tyle na tym zyskały. Mamy Wszechświat bez planety, za to z dwoma statkami, niczym więcej. Z jaką prędkością porusza się każdy z nich?

Tematykę podróży nadświetlnych omówiłem w krótkim tekście zamieszczonym na Scribd.com

--- dodano 17 października 2009 ---
Na grupie dyskusyjnej fizyki otrzymałem odpowiedź, że względna prędkość statków (czyli jednego wobec drugiego) wynosi 0,88C.
Czekam na odpowiedź, w którym z nich wystąpią zjawiska relatywistyczne.

1 komentarz:

gemini pisze...

Witam,
Zjawiska relatywistyczne wystapia w obu statkach poniewaz zalezy to od obserwatora. Beda takie same dla obu statkow. Trzeci punkt odniesienia nie jest tu potrzebny wiec planteta moze nie istniec. Liczy sie tylko drugi statek czyli obserwator. Cytuje za Wiki "przy dwóch strumieniach cząstek poruszających się z prędkością bliską światłu – jedne emitowane na lewo od źródła, drugie na prawo – z perspektywy jednych cząstek drugie nie będą uciekały szybciej niż światło".