piątek, 13 listopada 2009

Zburzenie Jerycha

Od wieków trwają spekulacje, w jaki sposób przy pomocy trąb synowie Izraela (Jakuba) zburzyli mury Jerycha. Ultradźwięki, infradźwięki?
Pozwolę sobie mieć inne zdanie na ten temat.
Po śmierci Mojżesza, ostatniego urodzonego na ziemi egipskiej, jego następcą został Jozue. Po "cudownym" przekroczeniu rzeki Jordan (znowu wody się rozstąpiły) przystąpiono do oblężenia Jerycha. Siedmiu kapłanów o świcie okrążało mury, wraz z Arką, w otoczeniu wojowników i dęło w rogi. Siódmego dnia mury Jerycha rozsypały się.
Najwyraźniej to nie trąby sprawiły zniszczenie murów, inaczej nastąpiłoby to pierwszego dnia. To był fortel, chodziło o to, by obrońcy Jerycha przestali zwracać uwagę na ruchy wojsk pod murami miasta. Gdyby pierwszego dnia mury się posypały, obrońcy stawili by zaciekły opór i wielu Izraelitów by zginęło, może nawet wszyscy. Siódmego dnia atak okazał się całkowitym zaskoczeniem, obrońcy nie byli przygotowani do walki.
Zburzenie murów Biblia przypisuje osobistej interwencji Jahwe. Plan ataku również był Jego.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Po części zgadzam się, ponieważ również nie podoba mi się tendencja tłumaczenia wszystkiego naukowo z Biblii ponieważ to sprawia, że przestajemy w niektórych sytuacjach w swoim życiu wierzyć w cuda tylko zastanawiamy się jak Bóg mógłby użyć istniejących praw fizyki do tego, żeby nas wyratować z opresji, a kiedy nie znajdujemy własnym rozumem wyjścia to przestajemy tak w 100% ufać..A wtedy zaczynamy tonąć. Nie mniej chciałabym tylko zwrócić uwagę na to, że siódmego dnia cały naród również wydał okrzyk dodatkowo do trąb i jest to możliwe, że to fale dźwiękowe po porostu weszły w rezonans z materiałem budulcowym muru. Nie musiało tak być ale jest to jakaś hipoteza. Chociaż argumentem przeciw jest fakt, że mur runął idealnie po całości (werset 20 - każdy wszedł do miasta PROSTO PRZED SIEBIE). Gdyby zaszedł rezonans to nie wiem czy mur rozwaliłby się tak idealnie wszędzie dookoła miasta czy tylko z lekka nadburzył..

Anonimowy pisze...

Nie chcę się wymądrzać, ale wystarczy sięgnąć do Wikipedii i wpisać Jerycho (historia). Faktem historycznym (udowodnionym naukowo) jest, że mury Jerycha zburzono. Tyle, że zrobili to Egipcjanie w (jeśli dobrze pamiętam) jakieś cztery wieki przed wyprawą opisaną w Biblii. Co do opisu zaczerpniętego z Biblii, to mamy faktycznie do czynienia z prawdziwym cudem- Izraelici zburzyli mury, których tam...nie było !!! Taka fajna opowieść dla niedouczonych.