czwartek, 21 sierpnia 2008

Linguboty

'Lingubot' to interaktywna postać umieszczona na stronie internetowej. Wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji umożliwia namiastkę konwersacji, otwiera strony internetowe, uruchamia prezentacje, pokazuje zdjęcia i przedstawia dokumenty itd. Czasem potrafi pobierać i uwzględniać dane ze źródeł zewnętrznych (np. pogodę, kursy walut, notowania giełdowe). Za pomocą plików cookies zapamiętuje użytkownika, jego pytania i czas ostatniej wizyty. Najczęściej służy do prezentacji oferty firmy, taka namiastka centrum obsługi klienta.

Pierwsze zostały opracowane przez niemiecką firmę kiwilogic w 2000r.

1 stycznia 2002r. firma Fido Interactive (już nie istnieje) zaprezentowała pierwszego polskiego lingubota- Fido. Jego kuzyni szybko znaleźli zatrudnienie- Ewa w ABG oraz Hubert jako doradca ubezpieczeniowy w towarzystwie Ergo Hestia.

Oto kilka ciekawych lingubotów:

- Tony- żart z [byłego] premiera Wielkiej Brytanii.

- Splodge- przewodnik po serwisie poświęconym lokalnym społecznościom w Londynie.

- Ellen- doradca w serwisie Agencji Rozwoju Zagłębia Saary.

Jednym z najskuteczniejszych programów udających konwersację jest ALICE (Artifical Linguistic Computer Entry). To projekt Open Source, uruchomiony w 1995r. przez Richarda Wallace'a.

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Boty dla większości ludzi nadal są nowością mimo, że istnieją w sieci już jakiś czas.
Na forum Flashzone można znaleźć wątek o nich z 2003r, a dziś 6 lat później temat nadal dla wielu jest nie znany.
W sieci pojawia się coraz więcej botów. Można je spotkać na stronie McDonalda, Kart zbliżeniowej banku ING, Skarbca Mennicy Polskiej

Unknown pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Unknown pisze...

W polskiej Wikipedii dopiero w 2006 roku pojawiła się definicja pojęcia "chatterbot" - faktycznie do tej pory wciąż dla wielu ludzi jest to nowość. Ostatnim czasy dzięki Tay, młodsze pokolenie mogło zrozumieć zasady działania lingubotów, chociaż sam produkt wzbudził jedynie masę kontrowersji wokół siebie.
Zapraszam zainteresowanych tematyką na lingubot.pl