środa, 11 czerwca 2008

Walkie-talkie FHSS

Hedy Lamarr (Hedwig Eva Maria Kiesler), aktorka austriackiego pochodzenia, w 1942r. wpadła na pomysł nowego systemu transmisji radiowej- FHSS (frequency-hopping spread spectrum), analogicznego do.. sterowania pianina kartami dziurkowanymi.

W standardowej transmisji radiowej sygnał jest emitowany na jednej częstotliwości, a zwiększenie czułości odbiornika przeprowadza się za pomocą zwężania szerokości pasma (0,3-3kHz dla mowy ludzkiej). Wadą jest wrażliwośc sygnału na zakłócenia.
Natomiast FHSS polega na skakaniu, zarówno odbiornika jak i nadajnika, po wielu częstotliwościach z danego podzakresu, według odpowiedniego kodu. Dzięki temu sygnał jest trudny do podsłuchania (w wąskopasmowym odbiorniku odbierany jest jako zwykły szum) i bardzo odporny na zakłócenia oraz zaniki interferencyjne (wzmacnianie lub osłabianie fali radiowej nadchodzącej z kilku kierunków).
Patent (US 2292387) został utajniony na kilkadziesiąt lat, a praktyczna realizacja okazała się możliwa dopiero w latach pięćdziesiątych. Współczesne wojskowe radiostacje, zarowno HF (1,5-30MHz) jak i VHF (30-87MHz), potrafią pracować w tym systemie. Natomiast do cywila technologia ta trafiła zaledwie kilka lat temu wraz z pojawieniem się łaczy bluetooth.

Dla tych, którzy potrzebują bardziej profesjonalnych radiotelefonów niż PMR, Motorola opracowała urządzenia, które używają właśnie cyfrowej odmiany transmisji FHSS- model DTR 2450. Korzystają one z dostępnego niemal na całym świecie pasma ISM 2,4GHz (wykorzystywanego m.in. przez sieci bezprzewodowe wi-fi b/g, bluetooth, kuchenki mikrofalowe). Dzięki FHSS i wbudowanej dodatkowej antenie mają zasięg nieco większy niż najlepsze urządzenia PMR, mimo mniejszej mocy nadajnika (0,1W) i wyższej częstotliwości (większego tłumienia). Żaden z dostępnych na rynku [cywilnym] odbiorników nie jest w stanie ich podsłuchać. Kolejną zaletą jest możliwość łączenia się zarówno z grupą użytkowników, jak i konkretnym radiotelefonem z pominięciem reszty grupy. Gdyby jedno z urządzeń zostało skradzione, można je zdalnie zdeaktywować. I oczywiście są praktycznie niemożliwe do zakłócenia.

Specyfikacja
- Częstotliwość: 2400-2483MHz ISM FHSS;
- Modulacja: FSK poziomu 8 900MHz ISM FHSS określana przez FCC;
- Moc nadajnika: 100 mW;
- Czułość odbiornika (3% BER) -125 dBm;
- Moc audio przy zniekształceniu < 5% 100 mW;
- Pojemność listy kontaktów: 150 (udostępniane połączenia grupowe/prywatne);
- Domyślne programowanie: 5 grup publicznych;
- Możliwość odbierania i identyfikacji wiadomości tekstowych (SMS), opcjonalna klawiatura do wysyłania;
- Zasilanie: akumulatorek Li-ion 3,8V;
- Wzmocniona, kompaktowa obudowa z tworzyw poliwęglanowych z gumową osłonką;
- Wymiary W 132 mm x S 58 mm x D 36 mm;
- Waga:
z akumulatorem 1200 mAh Li-Ion 215 g
z akumulatorem 1500 mAh Li-Ion 221 g
- Średni czas eksploatacji akumulatora przy cyklu pracy 5-5-90:
z akumulatorem 1200 mAh Li-Ion 18 godz.
z akumulatorem 1500 mAh Li-Ion 23 godz.
- Spełnia wojskowe normy 810 C, D, E, i F w zakresie wstrząsów, wibracji, odporności na wodę, pył i ekstremalne temperatury.

Na koniec jedyna wada- cena zakupu:)

1 komentarz:

kermitas pisze...

Bawilem sie tym.

Za taka cene to jakas masakra ! Wystarczylo sie oddalic na 500-700m i juz nie mozna bylo sie polaczyc.

Przypomina to troche "jeszcze cie widze, a juz cie nie slysze".

Nie wiem jak Motorola za takie pieniadze mogla wyprodukowac cos takiego :(.