sobota, 28 czerwca 2008

Atomy wirami eteru

Grecki filozof Arystoteles (384-322 pne) twierdził:
"Woda jest podstawową zasadą wszelkich rzeczy, z której wszystko powstało, wciąż na nowo powstaje i do której także wszystko kiedyś powróci. Przemiana rzeczy wywodzi się z zagęszczania i rozcieńczania."
Wiedza ta pierwotnie pochodzi od pobierającego nauki w Egipcie Talesa, dla którego 'woda' oznaczała 'przestrzeń'.
Natomiast Arystofanes (446-385 pne) nie tylko opisał działanie soczewki, ale również uważał, że atomy to wiry eteru.

Czasy bardziej współczesne.
J.Verne w książce "Łowcy Meteorów" przedstawił teorię wiecznego rozkładu materii.

Nicola Tesla (1856-1943r.) podczas odczytu w Amerykańskim Instytucie Inżynierii Elektrycznej powiedział:
"Zanim minie wiele pokoleń, nasze maszyny będą napędzane energią dostępną w każdym zakątku wszechświata. Ta idea nie jest niczym nowym... Odnajdujemy ją w cudownym micie o Anteuszu, który chłonął energię wprost z ziemi; tkwi ona między wierszami subtelnych rozważań matematycznych jednego z naszych wspaniałych matematyków... Tam, gdzie jest przestrzeń, jest i energia. Czy jest ona statyczna, czy kinetyczna? Jeśli statyczna, nasze nadzieje są próżne; jeśli kinetyczna- a tak jest na pewno- jest tylko kwestią czasu, kiedy człowiekowi uda się podczepić swoje maszyny pod koło napędowe natury."
Natomiast w swoim niepublikowanym artykule pt. "Największe Osiągnięcia Człowieka" napisał:
"Człowiek od samego początku swego istnienia był upartym poszukiwaczem tajemnic. Chciał je odkryć, by naśladować naturę, tworzyć, włączyć się w cuda, które obserwował. Dawno temu zrozumiał, że widzialna materia pochodzi od pierwotnej substancji (zwanej Akaszą lub eterem), nieprawdopodobnie wręcz rozrzedzonej i wypełniającej cały wszechświat, która obdarza materialne twory praną, zwaną też energią życia. Powołuje je do istnienia w nigdy niekończącym się cyklu wszystkich rzeczy i zjawisk. Ta pierwotna substancja, skręcona w nieskończenie maleńkie wiry o fantastycznie wielkich prędkościach, staje się prawdziwą materią; a kiedy jej moc się zmniejsza, ruch zostaje wstrzymany, to materia znika, przechodząc znów w pierwotną substancję."
Uważał, że energia i materia mogą być zredukowane do energii potencjalnej.

To mało znany wątek z życia tego wynalazcy. Poznał poglądy Swamiego Vivekanandy, pierwszego jogina który przywiózł do USA i Europy filozofię i religię wedyjską.

Tak oto rozumiał strukturę świata:
Brahman (Absolut) > Mahat lub Ishvara (Pierwotna energia stworzenia) > Prana i Akasza (Energia i Materia)

Oto znowu mamy koncepcję natury znaną od tysięcy lat, o której nie piszą w podręcznikach.

Brak komentarzy: