czwartek, 18 sierpnia 2011

Zeitgeist: Addendum

Tym razem rozwinięcie poprzedniego filmu Projektu Venus i Ruchu Zeitgeist - Addendum (Dodatek), ukazujący absurdy, zbrodnie i korupcję współczesnego systemu kapitalistycznego:

Z rozmów w Internecie wynika, że ludzie nie tyle mają własne zdanie, tylko jakby bezwiednie powtarzają frazesy rodem z kazania księdza - że ludzie są z natury źli, więc ich trzeba kontrolować i ograniczać (nawiązanie do rzekomego grzechu pierworodnego), że powinno się ich zmuszać do pracy inaczej popadną w lenistwo (teraz nawiązanie do mitologicznego wypędzenia z Raju, aby ludzie harowali w pocie czoła i cierpieli).
Natomiast z moich obserwacji wynika zupełnie coś innego - źródłem agresji, przemocy i kłamstwa jest przymuszanie ludzi do walki o przetrwanie, rywalizacji. Czują się nikomu niepotrzebni, bez perspektyw w życiu, a chcą tylko przetrwać. Nie znoszą także, by ktoś im mówił jak mają żyć, chcą sami decydować, jednak obecne struktury społeczne na to nie pozwalają. Tylko niewielka część przestępstw to wynik chorób umysłowych, które są przecież kwestią medyczną.
Czyli wystarczy wszystkim ludziom zapewnić podstawowe warunki bytowe (mieszkanie, żywność, wodę, elektryczność), by zanikły motywy do szkodzenia innym. A współczesna technika bez problemu na to pozwala. Jeśli ludziom da się dostęp do wiedzy oraz zaplecza naukowego, artystycznego i sportowego, wtedy cywilizacja powinna rozkwitnąć jak nigdy przedtem.

Brak komentarzy: