piątek, 19 września 2008

Wodny stożek

Stefan Augustin, projektant przemysłowy pracujący w firmie BMW, opracował 'Watercone®' (wodny stożek)- niezwykle proste urządzenie wytwarzające wodę zdatną do picia z wody morskiej.

Składa się ze stożka o średnicy 60-80cm i wysokości 30-40cm, wykonanego z przeźroczystego poliwęglanu 'Makrolon' firmy Bayer, o przewidywanej trwałości ponad 5 lat. Na wierzchołku znajduje się nakrętka, a w dolnej części kołnierz gromadzący wodę. W komplecie znajduje się również czarna podstawka- zbiornik (rys.1).



Słoną wodę należy wylać na podstawkę i przykryć ją stożkiem. Można też stożek położyć bezpośrednio na ziemi. Słońce podgrzewa wodę (lub wilgoć z ziemi), która paruje (natomiast sól i zanieczyszczenia nie parują) i osadza się na ściankach stożka, następnie spływa do kołnierza. Przy okazji promieniowanie ultrafioletowe zabija zarazki, woda nadaje się do picia. Po odkręceniu nakrętki wodę można zlać do wymaganego naczynia. Dzienna wydajność urządzenia to ok. 1,5l wody pitnej (rys.2).



Niby proste, a jest w stanie zażegnać światowy kryzys dostępności wody pitnej. Wielu ludzi żyje w pobliżu wybrzeży mórz, których słona woda nie nadaje się przecież do picia. Eksperci UNICEFU szacują, że każdego dnia z powodu picia zanieczyszczonej wody umiera 5 tys. dzieci.
Nic dziwnego, że projekt otrzymał liczne nagrody, m.in. „National Energy Globe Award 2008”.

Poniżej filmik:

Brak komentarzy: