czwartek, 25 września 2008

Karta haseł

Coraz więcej urządzeń czy usług wymaga hasła.
Hasło powinno się składać z minimum 8 znaków, w tym małe i duże litery oraz cyfry. Nie może zawierać wyrazów potocznych (np. „qwerty”, „haslo”, „password”, „1”), imion oraz dat (np. „kasia25”). Inaczej złamanie go zajmuje minuty. Powinno być również zmieniane co najmniej raz w miesiącu.
Oczywiście nie można używać jednego hasła do kilu usług, np. hasło do Gadu-Gadu nie może być takie samo jak do systemu operacyjnego, skrzynki pocztowej czy tym bardziej banku internetowego.
Uff, kto by je wszystkie spamiętał.

Na stronie szwajcarskiej firmy Savernova można pobrać 'kartę haseł'. To rodzaj planszy, zawierającej kolumny i wiersze przypadkowych znaków. Teraz wystarczy zapamiętać tylko położenie pierwszego znaku (np. G6, zupełnie jak w grze „w okręty”) oraz kierunek czytania (w prawo, w lewo, w górę, w dół, po przekątnej). Kartę można nosić ze sobą, niepowołanej osobie i tak na nic się nie przyda bez znajomości położenia pierwszego znaku.
Układ znaków jest generowany losowo podczas pobierania karty. Plik PDF zawiera dwie karty, w tym jedną zapasową na wypadek zgubienia głównej.
Pozostaje tylko pobrać, wydrukować i wyciąć.

Brak komentarzy: