niedziela, 25 czerwca 2017

Radiotelefon TYT TH-UVF8D - rozwiązanie problemu z programowaniem

Zakupiłem takie coś:
Technicznie sprzęt jest dużo lepszy niż popularny Baofeng UV-5R, a droższy od niego zaledwie o około 10$, wraz z przesyłką z Chin do Polski kosztuje około 45$.
Ma 2 banki pamięci po 128 komórek, możliwość nadawania nazw z poziomu radia, pamięć stacji radiofonicznych FM, pasuje od niego powszechnie dostępny akumulator Baofenga (choć ma drobne różnice w dolnej części), akcesoria jak słuchawki i kabel programujący, brakuje natomiast latarki.

Mankamentem okazał się program sterujący do komputera.
Ten dostępny na stronie producenta (wersja 2.1.4) jest... wyłącznie po chińsku. Drugi problem z nim taki, że... nie działa, wyskakują jakieś błędy podczas uruchamiania i później nie wczytuje radia.
Na innej stronie znalazłem w wersji 2.1.3 po angielsku. Też nie działa, ale przynajmniej opcje są trochę bardziej zrozumiałe :)

Z kolei z popularnym uniwersalnym programem CHIRP problem jest taki, że nie ma w nim wszystkich opcji radia (głównie DTMF), oraz drugiego banku pamięci 128 komórek (B), jest możliwość edycji tylko pierwszego (A).
Co nie skreśla całkowicie tego programu, gdyż w kopii ustawień są wszystkie zapisane, tylko nie ma opcji ich edycji z poziomu programu, po przywróceniu do radia na przykład po resecie pojawiają się w nim.
Może być kłopot z wgrywaniem tych samych ustawień do kilku egzemplarzy radia, prawdopodobnie różniących się wersją firmware.
Natomiast nie testowałem kabla klonującego bezpośrednio między radiami.

Rozwiązaniem problemu z programem producenta radia okazało się zainstalowanie programu do innego modelu radia (ja użyłem pliku instalacyjnego oznaczonego TH-UVF8v1.2.0.exe), a następnie jego odinstalowanie. Podczas deinstalacji trzeba zaznaczyć opcję niekasowania plików z katalogu Windows.
Więc program producenta najwyraźniej nie działał z powodu braku jakiś bibliotek w świeżej instalacji Windows.

Brak komentarzy: