wtorek, 21 sierpnia 2012

Waluta światowa

"Eksperci" wypowiadali się w mediach, że inwestycje w złoto są nieopłacalne, że jego cena nie rośnie, może wręcz spaść.

Nie wiem skąd mieli takie informacje, bo sprawdziłem. W ostatnich 5 latach wzrost sięgnął 214% za jedną uncję (z 1684 zł w roku 2006 do 5241 zł na koniec 2011). Faktycznie, słaby zarobek:)

Sprawa jest jeszcze poważniejsza. Otóż kilka państw na świecie, w tym Chiny, Wenezuela i Libia (ten ostatni to już historia, wiadomo jak Kadafi skończył), za posiadane nadwyżki dolarów skupują i zwożą do siebie światowe rezerwy złota. Stąd zwyżka cen kruszcu.
Libia próbowała utworzyć uniwersalną walutę afrykańską, opartą na parytecie złota, czyli o sztywnej wartości, bez możliwości spekulacji. Natomiast Chiny przymierzają się do stworzenia waluty globalnej, na razie wykorzystywanej do dokonywania płatności w handlu międzynarodowym.
Z kolei Stany Zjednoczone i Unia Europejska rozważają możliwość połączenia sił i wprowadzenia elektronicznej waluty globalnej bez pokrycia. Walutę azjatycką chce też stworzyć Rosja w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, obejmującej Rosję, Białoruś i Kazachstan.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Badania prowadzone przez zespół: T.H.M. Moore, S. Zammit, A. Lingford-Hughes, T.R.E. Barnes, P.B. Jones, M. Burke, G. Lewis potwierdzają tą tezę. Przy przewlekłym stosowaniu (marihuany) pojawiają się objawy zespołu amotywacyjnego: zaburzenia snu (spanie w ciągu dnia), zespół apatyczny z dominującym brakiem działania, ograniczenie kontaktów z ludźmi, zaburzenia pamięci i koncentracji uwagi, zaburzenia w przyswajaniu nowych wiadomości, myślenie porozrywane i magiczne, upośledzenie zdolności rozwiązywania problemów i planowania przyszłości, zanik zainteresowań, zaburzenia percepcji czasu, doznań, krytycyzmu, lęk.

Anonimowy pisze...

Waluta bez pokrycia to oczywista spekulacja. Jesli ktos przeciwko temu wystapi to dobrze. Jednak watpie zeby to byly Chiny poniewaz ich pomysl oopiera sie wlasnie na spekulacji i zaburzeniu rownowagi. Zloto jest potrzebne w wielu technologiach w tym kosmicznej i to moze byc powod. alexp11 vel proxy11