sobota, 7 maja 2016

Zasady montażu alarmów

Ponoć to jakaś tajna wiedza tajemna. Więc wyjaśniam :)

Najczęściej spotykanymi czujnikami są pasywne podczerwieni. Tam w środku jest tranzystor wykrywający podczerwień, zakryty specjalną soczewką, która kształtuje wiązkę (obszar) na którą reaguje tranzystor.
Taki czujnik wykrywa poruszanie się obiektów o temperaturze różniącej się od otoczenia (za wykrywanie ruchu odpowiedzialne są załamania soczewki, które powodują zmiany poziomu przemieszczającego się sygnału).
Pasywne czujniki podczerwieni mogą mieć różne charakterystyki wiązki w zakresie których reagują, np. wąską kurtynę, lub całe pomieszczenie (najczęściej montowane na suficie). Można tak zamontować, by np. reagowały na obiekty na pewnej wysokości, a nie tuż nad ziemią, wtedy wykryją ludzi, ale nie zwierzęta domowe. Nie powinny być nakierowane na słońce, najlepiej żeby w ogóle nie w kierunku okien, oraz gdzie są jakieś przepływy powietrza o innej temperaturze.

Centralka alarmowa z reguły reaguje na zmiany rezystancji, więc przecięcie lub zwarcie kabla prowadzącego do czujnika wywoła alarm.
Są 3 możliwe rodzaje linii przewodowych: reagujące na zwarcie, reagujące na rozwarcie, oraz właśnie reagujące na zmianę rezystancji. W nowszych systemach może być stosowana transmisja bezprzewodowa (np. Bluetooth lub ZigBee), dzięki czemu nie trzeba ciągnąć kabla, jednak zachodzi konieczność wymiany baterii w czujniku raz w roku.

Istnieją również czujniki kontaktronowe montowane na oknach. Składają się z dwóch części: magnesu i kontaktronu, czasem jeszcze rezystora (zależy od ustawień centralki). Otwarcie okna lub drzwi odsunie magnes od kontaktronu i ten się rozłączy, na co zareaguje centralka alarmowa.

Kolejnymi czujnikami są ultradźwiękowe, działające na zasadzie efektu Dopplera. Stosuje się je głównie w alarmach samochodowych. Piezokryształ emituje ultradźwięki, odbierane przez mikrofon, jeśli jakiś obiekt będzie się poruszał spowoduje to zmianę częstotliwości odbieranego dźwięki i przesłanie sygnału do centralki alarmowej.
Wewnątrz takich czujników znajduje się wyspecjalizowany mikroprocesor analizujący sygnał.

Z kolei czujniki radarowe (mikrofalowe) stosuje się dosyć rzadko, głównie w domkach jednorodzinnych, bo mogą reagować na obiekty poruszające się za ścianą.

Do ochrony dużych obszarów i granic stosuje się czujniki sejsmiczne, reagujące na wibracje ziemi wywołane krokami człowieka. Taki czujnik składa się ze specjalnego światłowodu, zakopywanego pod ziemią. Mikroprocesor analizuje zmiany światła biegnącego światłowodem i odróżnia kroki ludzkie od zwierzęcych i wibracji wywołanych np. przez przejeżdżające w pobliżu samochody.

Kolejną możliwością są czujniki z wiązką światła emitowaną przez reflektor podczerwieni lub laser. Współcześnie dosyć rzadko stosowane, bo kłopotliwe w montażu.

Dawno temu istniały też systemy reagujące na zerwanie cienkiego drucika.

Centralka alarmowa daje możliwość zaprogramowania stref. Przykładowo, jeden z programów aktywuje czujniki zewnętrzne, a jednocześnie nie reaguje na sygnały z czujników w pomieszczeniach, w których przebywają domownicy, co umożliwia ochronę podczas snu.
Niektóre linie mogą działać z opóźnieniem. Stosuje się to do ochrony pomieszczenia, w którym zamontowany jest jakiś interfejs włączający i wyłączający centralkę, aby dać czas na jej dezaktywację. Najczęściej stosuje się klawiaturę numeryczną do podawania kodu, choć możliwe są inne rozwiązania, np. klucz rezystancyjny (2 rezystory), pastylka Dallas z chipem, czytnik odcisków palców, czytnik kart NFC itd.
Na klawiaturze często umieszczony jest przycisk uruchamiający alarm i powiadamiający stację monitorowania.

Centralka może być podłączona do stacji monitorowania, np. policji lub prywatnej agencji ochrony. Dawniej stosowano połączenie linią telefoniczną (centralka wybierała numer telefonu stacji monitorowania), współcześnie raczej radiowo (do kilkunastu kilometrów) lub przez sieć telefonii komórkowej.
W przypadku uruchomienia alarmu operator stacji monitorowania dzwoni pod podany numer telefonu by zweryfikować alarm. Jeśli osoba odbierająca nie zna hasła, to jest wysyłany patrol interwencyjny.

Brak komentarzy: