poniedziałek, 30 maja 2016

Powiększanie zasięgu radiotelefonów PMR 446 (PMR greater range mod.)

Mój wynalazek sprzed kilku lat. Udostępniam dla dobra ludzkości :)

Problemem fabrycznych radiotelefonów PMR są zbyt krótkie anteny. Teoretycznie różnice parametrów poszczególnych typów anten są minimalne, w praktyce jednak wyraźnie zauważalne, szczególnie podczas przemieszczania się radiotelefonu (zaniki sygnału).

Po prostu nie wynaleziono dotychczas niczego lepszego niż standardowa antena ćwierćfalowa (dla pasma PMR 446 MHz to będzie ok. 16cm). Są możliwe też dłuższe anteny, ale w nich lepsze parametry wynikają z zawężenia wiązki sygnału, co w przypadku radiotelefonu przenośnego używanego w różnych pozycjach niekoniecznie jest korzystne.

Jednak przeróbki oryginalnych anten w radiotelefonach PMR nie są legalne i wiążą się z utratą homologacji urządzenia. Dłuższe anteny są też mniej wygodne od oryginalnej.

Ale do problemu można podejść z odwrotnej strony (dosłownie!):
Każda antena składa się z dwóch elementów - promiennika i przeciwwagi. Zapomina się właśnie o przeciwwadze, a ma taki sam wpływ na parametry co sam promiennik.
W radiotelefonach przenośnych przeciwwagę stanowią obwody masy na płytce drukowanej i baterii, w droższych profesjonalnych modelach aluminiowe chasis. Sprawuje się to średnio.

Zamiast ulepszać antenę można ulepszyć jej przeciwwagę. Wystarczy dolutować do masy na płytce tuż obok lutowania anteny kawałek drutu w izolacji o długości ok. 16...16,5cm (+ odizolowana końcówka na lutowanie ok. 0,3...0,5cm), to ćwierć długości fali pomniejszone o tzw. współczynnik skrócenia (na przewodzie jest inna długość fali niż w próżni). Następnie ułożyć wzdłuż w dół obudowy.

Antena wraz z przeciwwagą stworzą dipol półfalowy. Odbierany przez ramię przeciwwagi sygnał będzie w przeciwnej fazie niż sygnał pochodzący z anteny, co da nieco lepszy i stabilniejszy odbiór.

Przeróbka jest całkowicie niewidoczna z zewnątrz, jednak jak każda ingerencja w obwody może skutkować utratą gwarancji.

1 komentarz:

Firma Godna zaufania pisze...

Anteny? Warto zaufać firmie Davbol (www.davbol.pl) - specjaliści, którzy tam pracują mają dużą wiedzę.