czwartek, 18 grudnia 2008

Vioforoterapia

Viofor (grec. dążący do życia) to innowacyjne w skali światowej medyczne urządzenie do magnetostymulacji rezonansowej, opracowane w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przez polskich naukowców (prof. Feliksa Jaroszyka i prof. Janusza Paluszaka z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz prof. Aleksandra Sieronia ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego). Okazało się wielkim hitem eksportowym, jest stosowane w szpitalach, gabinetach lekarskich oraz rehabilitacyjnych niemal na całym świecie. Choć producent, firma Med&Life o tym nie wspomina, podwaliny do konstrukcji tego typu urządzeń dały nowatorskie badania Polaka- księdza prof. Włodzimierza Sedlaka. Opracował on teorię bioelektroniki, która rozróżnia trzy poziomy funkcjonowania mechanizmów wewnątrzkomórkowych: chemiczny, elektromagnetyczny i kwantowy. Koncepcja ta zrewolucjonizowała dawne podejście chemiczne, ugruntowane co najmniej od początków XIX wieku.

W odróżnieniu od większości „paramedycznych” urządzeń na rynku, Viofor jest urządzeniem w pełni zasługującym na miano „medyczny”. Był poddany równie rygorystycznym badaniom klinicznym co lekarstwa (m.in. w Śląskiej Akademii Medycznej, Poznańskiej Akademii Medycznej oraz Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi). Dopiero na podstawie wyników badań opracowano listę dolegliwości w których pomaga oraz przeciwwskazań.
Istnieje obszerna literatura naukowa dotycząca Vioforu, a na kierunkach medycznych studenci poznają to urządzenie.

Seria Family (rys.1) to próba upowszechnienia dobrodziejstw urządzenia Viofor wśród użytkowników domowych, dla których wersje profesjonalne są zbyt duże, nieporęczne, drogie oraz skomplikowane w obsłudze (pomimo tego są chętnie stosowane w prywatnych domach).
Istnieją dwie wersje sterownika: Family i Family+, ta druga dysponuje dodatkowymi komórkami pamięci umożliwiającymi używanie urządzenia przez 4 członków rodziny. W obydwu obsługę uproszczono do granic możliwości.


Urządzenia mają 2 tryby pracy:
- Wellness (profilaktyczne)
- Therapy (zabiegi terapeutyczne)

Użytkownicy mogą skorzystać z bezpłatnych porad lekarskich dotyczących stosowania urządzenia.

Urządzenie jest zalecane niemal dla każdego (uwaga na przeciwwskazania), niezależnie od wieku, kondycji oraz stanu zdrowia. Dobry stan zdrowia nie jest przeciwwskazaniem- jest wprost przeciwnie. Viofor pozwala dłużej cieszyć się wysoką sprawnością psychofizyczną i zmniejszyć ryzyko choroby.
Daje ulgę choćby w bólach kręgosłupa i stawów spowodowanymi siedzącym trybem życia przed ekranem komputera. Czy w migrenach.

Poza zastosowaniem w rehabilitacji, stomatologii, medycynie sportowej oraz profilaktyce i odnowie biologicznej, Viofor:
- poprawia metabolizm organizmu, odmładza, rewitalizuje,
- stymuluje produkcję naturalnego kolagenu, przywraca skórze delikatny, zdrowy wygląd, ogranicza celulit,
- poprawia krążenie krwi i limfy, zapobiegając obrzękom i żylakom, jest doskonałą profilaktyką chorób układu krążenia,
- wpływa relaksacyjnie na ciało i umysł, zupełnie jak odpoczynek i drzemka,
- wspomaga układ hormonalny łagodząc objawy menopauzy, andropauzy, jest doskonałą profilaktyką osteoporozy,
- stymuluje układ immunologiczny zmniejszając ilość i łagodząc przebieg infekcji i zakażeń, skraca czas trwania choroby, zapobiega powikłaniom,
- pozwala zmniejszyć ilość przyjmowanych leków (w konsultacji z lekarzem, np. organizm cukrzyków po pewnym czasie potrzebuje mniej insuliny).

Przeciwwskazania:
- ciąża (brak stosownych badań),
- czynna choroba nowotworowa (niejasne wyniki badań – czasem pomaga, czasem nie),
- czynna gruźlica płuc,
- krwawienia z przewodu pokarmowego,
- ciężkie infekcje pochodzenia wirusowego, bakteryjnego i grzybiczego,
- obecność elektronicznych implantów (nieekranowanych- starszego typu),
- stany po przeszczepach narządów.

Oczywiście nie zastępuje leczenia farmakologicznego, jest tylko jego uzupełnieniem. W przypadku choroby należy skorzystać z porady lekarza i nie próbować leczyć się samemu.

Poniżej instrukcja obsługi:
Podrecznik Viofor JPS Family PL

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

__PODPOWIEDŹ:
BH.45.
MĘŻCZYŹNI w ANDROPAUZIE muszą mieć ENERGIĘ, najlepiej z pożywienia. Zdecydowanie uważam, że konsumowanie różnych produktów spożywczych w oparciu o tabele tzw.
__INDEKS ŻYWIENIOWY, tj. IŻ produktu; wystarcza, aby ANDROPAUZĘ lub nawet chwilowe osłabienia przechodzić sprawnym, żwawym krokiem. Samopoczucie musi być wynikiem jedzenia czystego oraz ENERGETYCZNEGO pożywienia, głównie bez TOKSYN i oczywiście nie powodującego; OTYŁOŚCI i CUKRZYCY typu 2.

W andropauzie odżywianie to klucz do prawidłowej, prozdrowotnej EGZYSTENCJI. Dlatego ważne jest odkrycie dotyczące chleba przedstawione poniżej. Dzisiaj jest to w kraju absolutnie żywieniowy unikat.

Pomaga nam w tym mianowicie:
__CHLEB typu KR-IRL, stabilizujący poziom cukru we krwi na wiele godzin. Jemy bez większych zahamowań, SMACZNIE i dużo, a przede wszystkim energetycznie oraz BEZ UCZUCIA GŁODU.
Zmęczenie jest nam wtedy obce, a KREATYWNOŚĆ myślenia zaskakuje nas samych. Zdrowiejmy i szczuplejmy zatem !!

Takie odżywianie NIE JEST DROGIE, a wręcz WYJĄTKOWO TANIE.
Koszt 1 szt. mini chlebka to 18-20 groszy czyli całodzienne wyżywienie 1 osoby nie przekroczy 2,00 zł.
Zjadamy mniej droższych produktów, a to dlatego; że CHLEB typu KR-IRL, syci niewyobrażalnie przez 4-5 godz., ELIMINUJE GŁÓD, gwarantując przy tym odżywienie BIOLOGICZNIE WZORCOWE !!
To kłopot, że nie kupisz tego chleba, nikt go nie piecze, nikt na nim nie zarabia, ale samemu upiec WARTO !!

Zobacz też:
__Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
__Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
__ADRES_______: http://www.magdalirl.com.pl/

Pozdrawiam Ciebie i WSZYSTKICH
Leon KNERS, Bordeaux

Anonimowy pisze...

M. MONTIGNAC, jest POLITOLOGIEM, nie CHIRURGIEM; jednak TAK !!
MM.2.
MOTTO: TRAGIFARSA dla otyłych, i NIELOGICZNIE MYŚLĄCYCH !!

Podawanie tzw. Indeksu Glikemicznego w stosunku do ok. 30% produktów to zwyczajne błędy merytoryczne, nieprawdy biologiczne, lub raczej prostackie i bezczelne oszustwo wobec łaknących prawdziwej wiedzy otyłych Polaków.
Ten oszukańczy proceder jest KPINĄ z inteligencji współczesnego człowieka !!

Wobec POLAKÓW są to w NAJwyższym stopniu NIEuczciwi, NIKczemni propagatorzy KŁAMSTW, którzy będą postawieni przed SĄDEM.

Ci propagatorzy tzw. IG najzwyczajniej przyczyniają się do wzrostu zachorowań na CUKRZYCĘ TYPU 2, również szerzenia się PLAGI OTYŁOŚCI, a nie wykonywali najprostszych nawet badań medycznych (elementarne analizy laboratoryjne) i rozpowszechniają pseudo reguły, które nijak nie odnoszą się do rzeczywistości wykreowanej na naszej planecie przez miliony lat; procesem o nazwie życie organizmów żywych. Gołym okiem widać, że Ci SPECJALIŚCI od IG, cynicznie i bezczelnie potwierdzają Nieprawdy BIOLOGICZNE, które sami głoszą OŚMIESZAJĄC się przy tym skutecznie.

DOPIERO !! zaznajomienie się z tabelami produktów sklasyfikowanych w oparciu o wartości liczbowe jako tzw. __Indeks Żywieniowy tj. IŻ produktu, stanowi spójne kompendium wiedzy dającej finale rozwiązania w zakresie zwalczania obu chorób.

Tzw. Indeks glikemiczny, którym to Polacy są okłamywani, przez ten IG tyją i zaczynają mieć cukrzycę; cała prawda o tym fałszywym i błędnym przekazie została zdemaskowana w książce,
pt. _______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
Rozdział nr R46: 5 stron merytorycznego tekstu, oraz dużo przykładów.

P. S. Naukowcy z IRL KRAKÓW, powinni przy każdej książce w całym Internecie (opinie, recenzje), w każdej księgarni w której są książki o IG wpisać komentarz pokazujący prawdy biologiczne, które zbadali, ale również powinni opisać przy każdej książce z IG, dlaczego Polacy tyją i zaczynają mieć cukrzycę, a powodem jest dostosowanie jadłospisu do tabel z tzw. Indeksem Glikemicznym, pełnych błędów merytorycznych i NIEPRAWD biologicznych.
Wg tego IG to po czekoladzie 70% się CHUDNIE, a tłuszcz z żółtego sera i szynki wieprzowej organizm człowieka WYDALA zgodnie z tą bzdurną i nieprawdziwą teorią. Produkty o niskim IG (w tabelach masa błędów) z tłuszczem można spożywać bez ograniczeń. Pytanie zasadnicze: błazenada czy celowe i świadome OSZUSTWO ?!
Ludzie którzy opracowali tabele IG nie mieli w ręku glukometru i nie czytali książek biologicznych ze szkoły podstawowej (biologia z 4 klasy).

Przekaz JAKO OSZUKAŃCZY PROCEDER, o tzw. indeksie glikemicznym nadaje się, aby zgłosić sprawę do PROKURATURY i to natychmiast, a nie żeby Polacy tracili zdrowie.
Musimy mieć świadomość Kto do nas o tym IG pisze; to ANONIMOWI oszczercy kryjący się za swoją PODŁOŚCIĄ.

Każdy zatem, tak jak nasza wspaniała artystka Pani Urszula DUDZIAK mówiła, powinien się zaznajomić z tabelami tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu; oraz upiec sobie CHLEB typu KR-IRL, o którym Ona mówiła: OBYWATEL ŚWIATA, co oczywiste przecież.

R E F L E K S J A:
__INDEKS ŻYWIENIOWY, a; __INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody. IG; to marketing, obłuda i biznes.

Zobacz też; CUKRZYCA typu 2, wg: IRL KRAKÓW.
__Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
__Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
__ADRES_______: http://www.magdalirl.com.pl/

Karolina HOLL, W-wa

KiBA pisze...

NALEŻY SWOJĄ DIETĘ UŁOŻYĆ ZGODNIE Z TABELAMI, ZALECANE I DOZWOLONE:
Wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. Pokarmy z tabeli: ZAKAZANE należy zwyczajnie wykluczyć. Wtedy dopiero mamy realny i prozdrowotny dla siebie i własnego organizmu wynik. Zaczynamy zwyczajnie, opanowywać Cukrzycę typu 2 i odchudzać nasz organizm !!

UWAGA ZASADNICZA:
1. Pamiętajmy, że poziom cukru we krwi nie podnosi ani POWIETRZE, ani WODA mineralna, lecz ZJADANE węglowodany. *

KONKLUZJA finalna:
Ilość żywności należy bezwzględnie dostosować do trybu życia, czyli zapotrzebowania energetycznego własnego organizmu. Najistotniejszym stabilizatorem wyrównywania braków energii u człowieka jest bez wątpienia tzw. CHLEB typu KR-IRL. Wskazana jest także zasadotwórcza cytryna ok. 2,5-4 sztuk/24h. Sok z cytryny neutralizuje kwasowość soków trawiennych pustego żołądka zmniejszając łaknienie.