środa, 20 stycznia 2016

Sekret relaksacji

Przeszłości już nie ma, przyszłości jeszcze nie ma, jest tylko ciągle trwająca chwila.
Jeśli człowiek skupi się na przeszłości lub przyszłości, to się denerwuje. Odczuwanie teraźniejszości sprawia, że umysł się uspokaja.

Może podam przykład:
Kierowcy skupiający się na celu podróży się denerwują, bo nie mogą szybciej dojechać, po drodze są światła, korki, a czasem stłuczki. Natomiast jeśli kierowca skupi się na odczuwaniu chwili bieżącej, to jazda sprawia mu przyjemność.

3 komentarze:

Tiga pisze...

Ja mam jedno zastrzezenie, dlaczego tak krotko o rzekomym sekrecie, oraz dlaczego tak rzadko pojawiaja sie wpisy na blogu? :]

PS. Wyszly w sumie 2 zastrzezenia.

Rafał Małek pisze...

Bo to proste i oczywiste. Tak oczywiste, że większość ludzi tego nie zauważa.

Dokładnie to samo zjawisko jest przy wszelkich hobby - szachy, łowienie ryb, modelarstwo, decoupage, rekonstrukcja starego pojazdu itp. Człowiek skupia się na bieżącej czynności i to go uspokaja. Niedawno we Francji hitem okazały się antystresowe kolorowanki dla dorosłych, dokładnie takie same jak dla przedszkolaków, tylko na okładce mają napis "antystresowe". Jak ktoś się denerwuje i chce odstresować, a nie czuje na siłach by robić coś bardziej wymagającego manualnie, to sięga po kolorowankę.

Wpisy rzadko ukazują się z dwóch powodów. Ostatnio albo brak czasu, albo brak pomysłów. Żeby coś sensownego napisać, potrzebny albo pomysł, albo wielomiesięczne zbieranie informacji i ich późniejsze podsumowanie. Jakiś wpis może wydawać się krótki, ale czasem to wynik wielu lat doświadczeń.

jr pisze...

A co powiecie na jeśli teraźniejszość nie istnieje? to co ma się zdarzyć - jeszcze nie zaistniało, a to co było przed sekundą, ułamkiem sekundy - już jest historią, gdzie zatem jest teraźniejszość?
https://kefir2010.wordpress.com/2016/03/13/dlaczego-ludzkosc-omija-i-boi-sie-ksiezyca-zagadka-linii-czasowych/