sobota, 30 marca 2013

Dezynfekcja wody

Woda występująca w przyrodzie z reguły nie nadaje się do picia, ze względu na występujące w niej wirusy, bakterie i pasożyty. Więc przed spożyciem zawsze należy ją uzdatnić jedną metod:
 • Przy pomocy gotowania:
  Na poziomie morza wystarczy gotować przez minutę, na każde 300 metrów wysokości dodać kolejną minutę, 10 minut wystarczy.
 • Przy pomocy jodyny:
  5...10 kropli na litr dla 2% roztworu jodyny, 8...16 kropli na litr dla 10% roztworu jodyny, wstrząsnąć i odczekać minimum pół godziny.
 • Przy pomocy wybielacza chlorowego (podchlorynu sodu NaOCl 5,25%):
  2...4 krople na litr, wstrząsnąć i odczekać minimum pół godziny. Roztwór podchlorynu sodu jest używany jako wybielacz, a w wyższym stężeniu służy do chlorowania wody w wodociągach miejskich.
 • Przy pomocy promieniowania ultrafioletowego pochodzącego ze Słońca (SODIS):
  Nalać do butelki PET wodę, zakręcić, wystawić na działanie promieni słonecznych na minimum 8 godzin. Przeciwległą stronę butelki można pomalować na czarno lub wyłożyć folią aluminiową odbijającą światło.
 • Przy pomocy tabletek (z jodem i chlorem) odkażających wodę:
  Czasem są w sprzedaży w sklepach ze sprzętem turystycznym lub w aptekach (rzadko w Polsce). W pokrowcu wojskowych manierek znajduje się kieszonka przeznaczona na te tabletki.
Odkażenie wody nie powoduje usunięcia z niej zanieczyszczeń chemicznych, w takim przypadku należałoby dodatkowo zastosować filtrowanie.
Oczyszczoną wodę można dłużej przechowywać jedynie w pojemnikach, przez które światło nie ma dostępu.

1 komentarz:

Jugendherberge Posen pisze...

Częściej powinny pojawiać się tak dobre wpisy:)